Oppo K15 Pro
Oppo K15 Pro specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Oppo |
| Modell | K15 Pro |
| Lanserad | Onsdagen den 01 april 2026 |
| Status | Ryktad |
Design
| Tjocklek | 8.3 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 197 g (6.95 oz) |
| Färger | Svart, Grå, Rosa, Silver |
| Tålighet | Damm- och vattentålig (tål högtrycksvattenstrålar; nedsänkbar upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68, IP69 |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.59 tum |
| Upplösning | 1280 × 2800 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 144 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 467 ppi |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Dimensity 8500 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 3400 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.4 GHz – Cortex-A725 3x 3.2 GHz – Cortex-A725 4x 2.2 GHz – Cortex-A725 |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G720 MP8 |
| RAM | 12GB |
| Lagring | 256GB, 512GB |
| Lagringstyp | UFS 4.0 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | ColorOS 16 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP, ƒ/1.8, 27 mm ( Vidvinkel ) PDAF 8 MP ( Ultravidvinkel ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP, ƒ/2.4, 22 mm ( Vidvinkel ) |
| Videostöd | Ja |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 7500 mAh |
| Trådbunden laddning | 80 W |
| Funktioner | Direkt laddning Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Optisk fingeravtryckssensor under skärmen Närhetssensor |
| Extra funktioner | Inbyggd kylfläkt Programmerbar strömförsörjning (PPS) RGB LED-ljus på baksidan Universell specifikation för snabbladdning (UFCS) USB Power Delivery |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Oppo K15 Pro bilder
Vanliga frågor
-
När förväntas Oppo K15 Pro lanseras?
Enligt rykten förväntas Oppo K15 Pro släppas den Onsdagen den 01 april 2026.
-
Finns Oppo K15 Pro i butikerna?
Nej, Oppo K15 Pro är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger Oppo K15 Pro?
Oppo K15 Pro väger cirka 197 gram.
-
Hur stor är skärmen på Oppo K15 Pro?
Skärmen på Oppo K15 Pro är 6.59 tum.
-
Stöder Oppo K15 Pro 5G-nät?
Ja, Oppo K15 Pro stöder 5G på band n1, n2.
-
Hur många kameror har Oppo K15 Pro?
Oppo K15 Pro har Två kameror bak och En kamera fram.