Realme 9 5G Speed
Realme 9 5G Speed specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Realme |
| Modell | 9 5G Speed |
| Alternativa namn | RMX3461 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 10 mars 2022 |
| Lanserad | Måndagen den 14 mars 2022 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €240 |
Design
| Höjd | 164.4 mm (6.47 tum) |
| Bredd | 75.8 mm (2.98 tum) |
| Tjocklek | 8.5 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 199 g (7.02 oz) |
| Material | Baksida: Plast Framsida: Panda-glas |
| Färger | Azure glöd, Starry glöd |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.6 tum |
| Upplösning | 1080 × 2412 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 144 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 400 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 84.1% |
| Maximal ljusstyrka | 600 cd/m² |
| Skärmskydd | Panda-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 778G |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.4 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.4 GHz – Cortex-A78 3x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 642L |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Lagring | 128GB |
| Lagringstyp | UFS 2.2 |
| Varianter | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake), Kan uppgraderas till Android 12 (Snow Cone) |
| Gränssnitt | Realme UI 3.0 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 48 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/2.0" Sensorstorlek PDAF 2 MP ( Makro ) 0.08 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Kontinuerligt fotograferingsläge Digital zoom Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning Högdynamiskt omfång (HDR) ISO-inställningar Panorama Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP, ƒ/2.1, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.09" Sensorstorlek |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Trådbunden laddning | 30 W |
| Snabbladdning | Ja |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b19 (800), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n28 (700), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | 24-bit/192kHz Hi-Res-ljud |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Gyroskop Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Realme 9 5G Speed bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Realme 9 5G Speed?
Priset på Realme 9 5G Speed är €240, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Realme 9 5G Speed?
Realme 9 5G Speed lanserades officiellt den Måndagen den 14 mars 2022.
-
Finns Realme 9 5G Speed i butikerna?
Ja, Realme 9 5G Speed finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Realme 9 5G Speed?
Realme 9 5G Speed väger cirka 199 gram.
-
Hur stor är skärmen på Realme 9 5G Speed?
Skärmen på Realme 9 5G Speed är 6.6 tum.
-
Stöder Realme 9 5G Speed 5G-nät?
Ja, Realme 9 5G Speed stöder 5G på band n1, n28, n41, n77, n78.
-
Hur många kameror har Realme 9 5G Speed?
Realme 9 5G Speed har Tre kameror bak och En kamera fram.