Samsung Galaxy XCover6 Pro
Samsung Galaxy XCover6 Pro specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Samsung |
| Modell | Galaxy XCover6 Pro |
| Alternativa namn | SM-G736U (Internationell) SM-G736U1 (Internationell) SM-G736B (Internationell) SM-G736B/DS (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 29 juni 2022 |
| Lanserad | Onsdagen den 13 juli 2022 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | £199 €229.46 $150.60 C$299.99 |
Design
| Höjd | 168.8 mm (6.65 tum) |
| Bredd | 79.9 mm (3.15 tum) |
| Tjocklek | 9.9 mm (0.39 tum) |
| Vikt | 235 g (8.29 oz) |
| Färger | Svart |
| Tålighet | Dammbeständig Vattentålighet |
| Skyddsklassning | IP68 |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.6 tum |
| Upplösning | 1080 × 2408 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 400 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 77.8% |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus+-glas, Stöttålig (upp till 1,5 m), Kompatibel med MIL-STD-810H |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Nej |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 778G |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.4 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.4 GHz – Cortex-A78 3x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 642L |
| RAM | 6GB |
| Lagring | 128GB |
| Varianter | 128GB 6GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 12 (Snow Cone), Kan uppgraderas till Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
| Gränssnitt | Samsung One UI 7 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstorlek PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 123° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensorstorlek |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/3.1" Sensorstorlek |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 4050 mAh |
| Utbytbarhet | Utbytbart |
| Trådbunden laddning | 25 W |
| Snabbladdning | Ja |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/mc/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Gyroskop Närhetssensor |
| Extra funktioner | Samsung DeX (stöd för skrivbordsupplevelse) |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Samsung Galaxy XCover6 Pro recensioner
Videorecensioner
Samsung Galaxy XCover6 Pro bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Priset på Samsung Galaxy XCover6 Pro är €229.46, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Samsung Galaxy XCover6 Pro lanserades officiellt den Onsdagen den 13 juli 2022.
-
Finns Samsung Galaxy XCover6 Pro i butikerna?
Ja, Samsung Galaxy XCover6 Pro finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Samsung Galaxy XCover6 Pro väger cirka 235 gram.
-
Hur stor är skärmen på Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Skärmen på Samsung Galaxy XCover6 Pro är 6.6 tum.
-
Stöder Samsung Galaxy XCover6 Pro 5G-nät?
Ja, Samsung Galaxy XCover6 Pro stöder 5G på band n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n78.
-
Hur många kameror har Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Samsung Galaxy XCover6 Pro har Två kameror bak och En kamera fram.