Samsung Galaxy Tab A7 Lite
Samsung Galaxy Tab A7 Lite specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Samsung |
| Modell | Galaxy Tab A7 Lite |
| Alternativa namn | SM-T225 (Internationell) SM-T220 (Internationell) SM-T225N (Internationell) SM-T227U (Internationell) |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 27 maj 2021 |
| Lanserad | Fredagen den 18 juni 2021 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €140 |
Design
| Höjd | 212.5 mm (8.37 tum) |
| Bredd | 124.7 mm (4.91 tum) |
| Tjocklek | 8 mm (0.31 tum) |
| Vikt | 366 g (12.91 oz) |
| Material | Baksida: Aluminium Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Grå, Silver |
Skärm
| Skärmtyp | TFT LCD |
| Skärmstorlek | 8.7 tum |
| Upplösning | 800 × 1340 pixlar |
| Bildförhållande | 5:3 |
| Pixeltäthet | 179 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 81.1% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Nej |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Helio P22T |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 12 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.3 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.3 GHz – Cortex-A53 4x 1.5 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 2GB, 3GB, 4GB |
| Lagring | 32GB, 64GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM 32GB 4GB RAM 64GB 4GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake), Kan uppgraderas till Android 14 (Upside Down Cake) |
| Gränssnitt | Samsung One UI 6.1 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP Automatisk blixt |
| Funktioner | Digital zoom |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 2 MP |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 5100 mAh |
| Trådbunden laddning | 15 W |
| Snabbladdning | Ja |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE - cellular model only, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b66 (1700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Samsung Galaxy Tab A7 Lite recensioner
Videorecensioner
Samsung Galaxy Tab A7 Lite bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Samsung Galaxy Tab A7 Lite?
Priset på Samsung Galaxy Tab A7 Lite är €140, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Samsung Galaxy Tab A7 Lite?
Samsung Galaxy Tab A7 Lite lanserades officiellt den Fredagen den 18 juni 2021.
-
Finns Samsung Galaxy Tab A7 Lite i butikerna?
Ja, Samsung Galaxy Tab A7 Lite finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Samsung Galaxy Tab A7 Lite?
Samsung Galaxy Tab A7 Lite väger cirka 366 gram.
-
Hur stor är skärmen på Samsung Galaxy Tab A7 Lite?
Skärmen på Samsung Galaxy Tab A7 Lite är 8.7 tum.
-
Stöder Samsung Galaxy Tab A7 Lite 5G-nät?
Nej, Samsung Galaxy Tab A7 Lite stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Samsung Galaxy Tab A7 Lite?
Samsung Galaxy Tab A7 Lite har En kamera bak och En kamera fram.