Tecno Pova Curve 2
Tecno Pova Curve 2 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Tecno |
| Modell | Pova Curve 2 |
| Alternativa namn | LK7K (Internationell) |
| Tillkännagiven | Fredagen den 13 februari 2026 |
| Lanserad | Fredagen den 20 februari 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €260 |
Design
| Tjocklek | 7.4 mm (0.29 tum) |
| Vikt | 195 g (6.88 oz) |
| Färger | Lila, Silver, Titan |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (mot vattensprut) |
| Skyddsklassning | IP64 |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.78 tum |
| Upplösning | 1208 × 2644 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 144 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 429 ppi |
| Maximal ljusstyrka | 4500 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass 7i-glas, Stöttålig (upp till 1,5 m) |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 2304Hz PWM Dimming Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Dimensity 7100 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2400 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G610 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 2.2 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | HIOS 16 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ) PDAF 2 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 8000 mAh |
| Trådbunden laddning | 45 W |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | 24-bit/192kHz Hi-Res-ljud, 24-bit/192kHz Hi-Res trådlöst ljud, Dolby Atmos, Stereohögtalare |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Optisk fingeravtryckssensor under skärmen Närhetssensor |
| Extra funktioner | Bypass-laddning |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Tecno Pova Curve 2 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Tecno Pova Curve 2?
Priset på Tecno Pova Curve 2 är €260, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Tecno Pova Curve 2?
Tecno Pova Curve 2 lanserades officiellt den Fredagen den 20 februari 2026.
-
Finns Tecno Pova Curve 2 i butikerna?
Ja, Tecno Pova Curve 2 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Tecno Pova Curve 2?
Tecno Pova Curve 2 väger cirka 195 gram.
-
Hur stor är skärmen på Tecno Pova Curve 2?
Skärmen på Tecno Pova Curve 2 är 6.78 tum.
-
Stöder Tecno Pova Curve 2 5G-nät?
Ja, Tecno Pova Curve 2 stöder 5G på band n1, n2.
-
Hur många kameror har Tecno Pova Curve 2?
Tecno Pova Curve 2 har Två kameror bak och En kamera fram.