Vivo V70 FE
Vivo V70 FE specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Vivo |
| Modell | V70 FE |
| Alternativa namn | V2550 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Måndagen den 09 mars 2026 |
| Lanserad | Tisdagen den 17 mars 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | ₹40,890 |
Design
| Höjd | 163.7 mm (6.44 tum) |
| Bredd | 76.2 mm (3.00 tum) |
| Tjocklek | 7.6 mm (0.30 tum) |
| Vikt | 200 g (7.05 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast Framsida: Glas |
| Färger | mörkblå, Lila, Silver |
| Tålighet | damm- och vattenresistent (tål högtrycks-vattenstrålar; nedsänkbar upp till 1,5 m i 2 timmar) |
| Skyddsklassning | IP68, IP69 |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.83 tum |
| Upplösning | 1260 × 2800 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 449 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 90.7% |
| Maximal ljusstyrka | 1900 cd/m² |
| Skärmskydd | Mohs nivå 4 |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Mediatek Dimensity 7360 Turbo |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.5 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.5 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagring | 128GB, 256GB, 512GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | OriginOS 6 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 200 MP, ƒ/1.9, 24 mm ( Vidvinkel ), 1/1.56" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 120° ( Ultravidvinkel ), 1/4.0" Sensorstorlek |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Ring-LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, Optisk bildstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 32 MP, ƒ/2.2, 22 mm ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/3.1" Sensorstorlek 50 MP, ƒ/2.0, 21 mm ( Vidvinkel ) Autofokus (AF) (Endast Indien) |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 7000 mAh |
| Trådbunden laddning | 90 W |
| Funktioner | Bypass-laddning Omvänd trådbunden laddning Trådbunden laddning 0–100 % på 60 minuter (enligt uppgift) |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Optisk fingeravtryckssensor under skärmen Närhetssensor |
| Extra funktioner | Darkness Glow-teknik (marknadsberoende) |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Vivo V70 FE bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Vivo V70 FE?
Priset på Vivo V70 FE är ₹40,890, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Vivo V70 FE?
Vivo V70 FE lanserades officiellt den Tisdagen den 17 mars 2026.
-
Finns Vivo V70 FE i butikerna?
Ja, Vivo V70 FE finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Vivo V70 FE?
Vivo V70 FE väger cirka 200 gram.
-
Hur stor är skärmen på Vivo V70 FE?
Skärmen på Vivo V70 FE är 6.83 tum.
-
Stöder Vivo V70 FE 5G-nät?
Ja, Vivo V70 FE stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78.
-
Hur många kameror har Vivo V70 FE?
Vivo V70 FE har Två kameror bak och Två kameror fram.