Lenovo Legion Y700 AI
Lenovo Legion Y700 AI specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Lenovo |
| Modell | Legion Y700 AI |
| Alternativa namn | TB324ZC (Internationell) |
| Tillkännagiven | Tisdagen den 25 augusti 2026 |
| Lanserad | Tisdagen den 25 augusti 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €700 |
Design
| Vikt | 298 g (10.51 oz) |
| Material | Baksida: Aluminium Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Mörklila, Lila, Vit |
| Designdetaljer | Stöd för stylus |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 8.4 tum |
| Upplösning | 1600 × 2560 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 165 Hz |
| Bildförhållande | 16:10 |
| Pixeltäthet | 359 ppi |
| Maximal ljusstyrka | 4000 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Nej |
| Skärmfunktioner | 68 miljarder färger Kapacitiv pekskärm Dolby Vision HDR Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB, 24GB |
| Lagring | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstyp | UFS 4.1 Pro |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 24GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 50 MP ( Vidvinkel ) PDAF |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Videostöd | Ja |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 7470 mAh |
| Trådbunden laddning | 68 W |
| Funktioner | Bypass-laddning Trådbunden laddning 0–100% på 51 minuter (enligt uppgift) Trådbunden laddning från 0–80 % på 30 minuter (enligt uppgift) |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB Type-C 3.2 Gen 2 DisplayPort 1.4 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Dolby Atmos, Stereohögtalare |
Funktioner
| Extra funktioner | RGB LED-ljus på baksidan |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Lenovo Legion Y700 AI bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Lenovo Legion Y700 AI?
Priset på Lenovo Legion Y700 AI är €700, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Lenovo Legion Y700 AI?
Lenovo Legion Y700 AI lanserades officiellt den Tisdagen den 25 augusti 2026.
-
Finns Lenovo Legion Y700 AI i butikerna?
Ja, Lenovo Legion Y700 AI finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Lenovo Legion Y700 AI?
Lenovo Legion Y700 AI väger cirka 298 gram.
-
Hur stor är skärmen på Lenovo Legion Y700 AI?
Skärmen på Lenovo Legion Y700 AI är 8.4 tum.
-
Stöder Lenovo Legion Y700 AI 5G-nät?
Ja, Lenovo Legion Y700 AI stöder 5G på band n1, n2.
-
Hur många kameror har Lenovo Legion Y700 AI?
Lenovo Legion Y700 AI har En kamera bak och En kamera fram.