Vivo X300 Ultra
Vivo X300 Ultra specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Vivo |
| Modell | X300 Ultra |
| Alternativa namn | V2547A (Internationell) V2547DA (Internationell) V2536A (Internationell) V2562 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Måndagen den 30 mars 2026 |
| Lanserad | Fredagen den 03 april 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €880 |
Design
| Höjd | 163 mm (6.42 tum) |
| Bredd | 76.8 mm (3.02 tum) |
| Tjocklek | 8.2 mm (0.32 tum) |
| Vikt | 232 g (8.18 oz) |
| Material | Baksida: Glas Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Svart, Grön, Silver |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (nedsänkbart upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP69, IP68 |
Skärm
| Skärmtyp | LTPO AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.82 tum |
| Upplösning | 1440 × 3168 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 144 Hz |
| Pixeltäthet | 510 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 90.3% |
| Skärmskydd | Armor-glas, Mohs nivå 4 |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger 2160Hz PWM Dimming Kapacitiv pekskärm Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Multitouch-skärm Stöd för Ultra HDR-bilder |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagring | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstyp | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | OriginOS 6 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 200 MP, ƒ/1.9, 35 mm ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/1.12" Sensorstorlek gimbal OIS PDAF 200 MP, ƒ/2.7, 85 mm ( Periskop-telefoto ), 0.56 μm, x3.7 Optisk zoom, 1/1.4" Sensorstorlek Multi-Directional PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) 50 MP, ƒ/2.0, 14 mm, 116° ( Ultravidvinkel ), 1.22 μm, 1/1.28" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | 3D LUT import Färgspektrumsensor Högdynamiskt omfång (HDR) Laserautofokus Panorama Zeiss-optik Zeiss T*-linsbeläggning |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 24/30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | 10-bit LOG, Dolby Vision HDR, Gyro-EIS, HDR10+ |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 50 MP, ƒ/2.5, 24 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstorlek Autofokus (AF) |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion (Internationell) Si/C Li-Ion (Europa) |
| Kapacitet | 6600 mAh (Internationell) 6400 mAh (Europa) |
| Trådbunden laddning | 100 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 40 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning Omvänd trådlös laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 / 1800 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n18 (850), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700), n80 (1800), n81 (900), n83 (700), n84 (2100), n89 (850 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go DisplayPort |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | 24-bit/192kHz Hi-Res-ljud, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Ultraljudsfingeravtryckssensor under skärmen |
| Extra funktioner | Nöd-SOS via satellit (meddelanden och samtal) - endast tillgängligt på 16 GB + 1 TB-modellen Valfria extra zoomobjektiv:200 mm, 2,35x optisk zoom, OIS, Zeiss-optik400 mm, 4,7x optisk zoom, OIS, Zeiss-optik Programmerbar strömförsörjning (PPS) Quick Charge Universell specifikation för snabbladdning (UFCS) USB Power Delivery |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Vivo X300 Ultra bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Vivo X300 Ultra?
Priset på Vivo X300 Ultra är €880, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När förväntas Vivo X300 Ultra lanseras?
Vivo X300 Ultra släpps den Fredagen den 03 april 2026.
-
Finns Vivo X300 Ultra i butikerna?
Nej, Vivo X300 Ultra är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger Vivo X300 Ultra?
Vivo X300 Ultra väger cirka 232 gram.
-
Hur stor är skärmen på Vivo X300 Ultra?
Skärmen på Vivo X300 Ultra är 6.82 tum.
-
Stöder Vivo X300 Ultra 5G-nät?
Ja, Vivo X300 Ultra stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n18, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, n80, n81, n83, n84, n89.
-
Hur många kameror har Vivo X300 Ultra?
Vivo X300 Ultra har Tre kameror bak och En kamera fram.