Sony Xperia 1 VIII
Sony Xperia 1 VIII specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Sony |
| Modell | Xperia 1 VIII |
| Alternativa namn | XQ-GE54 (Internationell) XQ-GE74 (Internationell) XQGE54 (Internationell) XQGE74 (Internationell) XQ-GE44 (Internationell) XQGE44 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 13 maj 2026 |
| Lanserad | Fredagen den 19 juni 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €1,499 £1,399 |
Design
| Höjd | 162 mm (6.38 tum) |
| Bredd | 74 mm (2.91 tum) |
| Tjocklek | 8.3 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 200 g (7.05 oz) |
| Material | Baksida: Gorilla Glass Victus Ram: Aluminium Framsida: Gorilla Victus 2-glas |
| Färger | Svart, Guld, Röd, Silver |
| Tålighet | Damm- och vattentålig (tål högtrycksvattenstrålar; nedsänkbar upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP65, IP68 |
Skärm
| Skärmtyp | LTPO OLED |
| Skärmstorlek | 6.5 tum |
| Upplösning | 1080 × 2340 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 396 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 86.5% |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus 2-glas, Mohs nivå 5 |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger Kapacitiv pekskärm HDR BT.2020 Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagring | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstyp | UFS |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava), med upp till 4 större Android-uppgraderingar |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 48 MP, ƒ/1.9, 24 mm ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/1.35" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) 48 MP, ƒ/2.8, 70 mm ( Periskop-telefoto ), 1.0 μm, x2.9 Optisk zoom, 1/1.56" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF (15cm - ∞) Optisk bildstabilisering (OIS) 48 MP, ƒ/2.0, 16 mm ( Ultravidvinkel ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensorstorlek PDAF |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Färgspektrumsensor Ögonspårning Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama Zeiss-optik Zeiss T*-linsbeläggning |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 24/30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Videofunktioner | 5-Axis Gyro-EIS, Optisk bildstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 12 MP, ƒ/2.0, 24 mm ( Vidvinkel ), 1.22 μm, 1/2.9" Sensorstorlek |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | 5-Axis Gyro-EIS |
Batteri
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Trådbunden laddning | 30 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 15 W |
| Funktioner | Bypass-laddning Omvänd trådlös laddning Trådbunden laddning från 0–50 % på 30 minuter (enligt specifikation) |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | DLNA, Tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v6.0 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | Högupplöst ljud, Hi-Res trådlöst ljud, Snapdragon Sound-teknologi, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
| Extra funktioner | Dynamiskt vibrationssystem inbyggt stöd för Sony Alpha-kameror Programmerbar strömförsörjning (PPS) USB Power Delivery 3.0 |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Sony Xperia 1 VIII bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Sony Xperia 1 VIII?
Priset på Sony Xperia 1 VIII är €1,499, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När förväntas Sony Xperia 1 VIII lanseras?
Sony Xperia 1 VIII släpps den Fredagen den 19 juni 2026.
-
Finns Sony Xperia 1 VIII i butikerna?
Nej, Sony Xperia 1 VIII är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger Sony Xperia 1 VIII?
Sony Xperia 1 VIII väger cirka 200 gram.
-
Hur stor är skärmen på Sony Xperia 1 VIII?
Skärmen på Sony Xperia 1 VIII är 6.5 tum.
-
Stöder Sony Xperia 1 VIII 5G-nät?
Ja, Sony Xperia 1 VIII stöder 5G på band n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n75, n77, n78, n79.
-
Hur många kameror har Sony Xperia 1 VIII?
Sony Xperia 1 VIII har Tre kameror bak och En kamera fram.